profil

Twój profil

Jak Cię widzą inni.

nmzk

Dodaj Nie mam z kim...

Znajdź osoby do wspólnej realizacji waszych zainteresowań.

miejsce

Dodaj Miejsce

Dodaj fajne miejsce, którym chcesz się podzielić z innymi.

Miejsce: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

  • Dodaj do Wykop.pl
  • Dodaj do Blipa
  • Dodaj do Śledzika
  • Dodaj do Facebook
  • Dodaj do Google Buzz
  • Dodaj do zakładek Googe
Opis:

Filharmonia Łódzka chlubi się swą długą i bogatą tradycją: jest drugą, po Filharmonii Narodowej w Warszawie, najstarszą orkiestrą symfoniczną w Polsce.

Bezpośrednią jej poprzedniczką była Łódzka Orkiestra Symfoniczna, założona jeszcze w okresie zaborów przez Tadeusza Mazurkiewicza. Pierwszy koncert tego zespołu odbył się 17 lutego 1915 roku w Grosses Theater przy ul. Konstantynowskiej (obecnie ul. Legionów). W ówczesnym składzie znaleźli się między innymi Paweł Klecki, przyszły dyrygent, wtedy świetnie zapowiadający się skrzypek, oraz Aleksander Tansman, początkujący kompozytor, który wkrótce zdobył sławę i uznanie za granicą.Początkowo łódzka filharmonia nie miała własnej siedziby. Próby organizowano w lokalu Towarzystwa Śpiewaczego „Hazomir”, a koncerty we wspomnianym Teatrze Wielkim. Latem melomani słuchali muzyki w plenerze: muszli koncertowej parku im. Stanisława Staszica, parku Helenów, a nawet w ogrodzie Grand Hotelu. Wkrótce stałym miejscem koncertów stał się Łódzki Dom Koncertowy Ignacego Vogla przy ul. Dzielnej (obecnie ul. Narutowicza). Właśnie ten budynek przeszedł na własność filharmonii po II wojnie światowej, w roku 1948 roku. Służył on Polihymnii przez niemal 40 lat. W roku 1987 trzeba go było jednak opuścić, gdyż fatalny stan techniczny groził katastrofą.Wówczas nastały dla Filharmonii Łódzkiej trudne czasy. Przez kilka lat muzycy przenosili się z miejsca na miejsce, aby w końcu zająć skromny budynek przy ul. Piotrkowskiej 243. Okres tułaczki zakończył się w grudniu 2004 roku. Wówczas cyklem uroczystych koncertów zatytułowanym „Magiczny powrót” zainaugurowano działalność nowego gmachu przy ul. Narutowicza 20/22.Przez wszystkie lata łódzkim filharmonikom towarzyszy świadomość znakomitej tradycji, którą współtworzą. W historii Filharmonii Łódzkiej zapisało się wielu wybitnych dyrygentów i solistów. Koncerty prowadzili tacy mistrzowie batuty, jak: Emil Młynarski, Walerian Bierdiajew, Grzegorz Fitelberg, Andrzej Markowski, Jan Krenz. Gościli tu artyści tej miary, co: Hermann Abendroth, Sergiusz Kusewicki, Witold Małcużyński, Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Stanisław Skrowaczewski, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Krystian Zimerman, Ivo Pogorelich czy Midori. Nad poziomem muzycznym orkiestry czuwali – jako szefowie – miedzy innymi Henryk Czyż i Zdzisław Szostak.

Działający od 1959 roku chór umożliwia wykonywanie dzieł oratoryjno-kantatowych. Od 26 lat pracuje pod kierunkiem chórmistrza Marka Jaszczaka. W marcu 2009 roku zespół obchodził jubileusz 40-lecia istnienia.W sposób szczególny filharmonicy pielęgnują wspomnienia związane z Arturem Rubinsteinem. Ten pianista, łodzianin z urodzenia, wsławił się nie tylko wielkim talentem, ale także ujmującą, charyzmatyczną wręcz osobowością. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej była jednym z ulubionych przez niego zespołów. Z nią dał swój ostatni łódzki występ, na krótko przed wycofaniem się z czynnego życia koncertowego; było to w 1975 roku, podczas obchodów 60-lecia istnienia łódzkiej filharmonii. Dla upamiętnienia tych ważnych chwil 4 kwietnia 1984 roku Filharmonii Łódzkiej nadano imię Artura Rubinsteina. Obecnie filharmonia pielęgnuje kontakty z córką wybitnego pianisty, Evą Rubinstein. Była ona gościem honorowym koncertu „120&120” w styczniu 2007 roku, zorganizowanego z okazji 120-lecia urodzin patrona filharmonii i 120. rocznicy otwarcia Łódzkiego Domu Koncertowego Ignacego Vogla.

Bogata tradycja Filharmonii Łódzkiej jest wyjątkowo żywa zwłaszcza w budynku przy ul. Narutowicza 20/22. Nowy gmach stanął bowiem w miejscu poprzedniej siedziby, a do jej wyglądu nawiązuje szklana fasada z charakterystycznym łukiem. Krakowski projektant Romuald Loegler stworzył nowoczesny obiekt, w którym – na 4.000 m2 – znajdują się dwie sale: Koncertowa z 658 miejscami oraz Kameralna, która mieści około 100 słuchaczy. Sala Kameralna nosi imię Henryka Czyża, dyrygenta i kompozytora, zasłużonego kierownika artystycznego Filharmonii Łódzkiej. Sala Koncertowa posiada rozbudowane zaplecze techniczne i ukryte w fotelach stoliki konferencyjne, co pozwala na organizowanie konferencji. Możliwości sali potwierdzają też odbywające się tu od stycznia 2008 roku transmisje w technologii High Definition spektakli z nowojorskiej Metropolitan Opera. Nad estradą przewidziano miejsce na koncertowe organy. Salę Kameralną można łatwo powiększyć, rozsuwając ścianę, która oddziela ją od przyległej kawiarni.


Galeria

Adres:

Łódź
Narutowicza 20/22

Email:

Email dostępny po zalogowaniu

GPS:

51.7711178,19.4598036

GPS:

51º46‘16.02“N, 19º27‘35.29“E

Komentarze:

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.